Éttermi szolgáltatás ÁFA-ja
A vendéglátásban 27%-os vagy a kedvezményes 5%-os ÁFA kulccsal történhet a számlázás.
Mikor melyiket kell alkalmazni?
Ahhoz, hogy az éttermi vagy vendéglátás szolgáltatás az Áfa tv. alapján 5 százalékos adómérték alá tartozzon, a következő feltételeknek kell együttesen fennállniuk:
- Áfa tv. szerinti szolgáltatásnyújtásnak kell megvalósulnia
- a szolgáltatásnak a Központi Statisztikai Hivatal Szolgáltatások Jegyzékének a besorolási rendje szerint a TESZOR’15 56.10 alá tartozik alá kell tartoznia,
- a szolgáltatásnak étel- és helyben készített, nem alkoholtartalmú italforgalomra kell vonatkoznia.
TESZOR'15 alá tartozó szolgáltatások:
|
JÓ TUDNI: A feltételeknek együttesen kell teljesülniük ahhoz, hogy az adott ügyletre a kedvezményes adómérték alkalmazható legyen. |
Üzemi étkeztetés 27%-os ÁFA-s
Az üzemi étkeztetés statisztikai besorolása TESZOR’15 56.29.20, így az üzemi vagy munkahelyi étkeztetés, ugyan a jellegét tekintve szolgáltatásnyújtásnak minősül, de a TESZOR besorolása miatt nem tartozik az 5%-os adómérték alá, így 27%-os adókulccsal adózik.
Ha palackozott üdítőt is fogyaszt a vendég ebédre
Ilyen esetben a számlán külön fel kell tüntetni az ételek árát, amelyek a kedvezményes százalékos kulccsal forgalmazhatók, továbbá külön kell feltüntetni a fél literes üdítő (például kóla) árát, amelyre a 27 százalékos áfa vonatkozik.
Kiszállítás, házhozszállítás
Az 5 %-os adómérték nem vonatkozik a kiszállítással kapcsolatos szolgáltatásokra. Az elviteles, házhoz szállított étel és ital értékesítése nem szolgáltatásnyújtásnak, hanem termékértékesítésnek minősül az áfa rendszerében, ezért rájuk nem alkalmazható a kedvezményes adómérték.
"Becsomagolná kérem a maradékot?"
Mi történik akkor, ha a vendég megrendelte az ételt az étteremben, egy részét elfogyasztotta, de azt kéri, hogy a maradékot csomagolják be a részére? Egy NAV állásfoglalás szerint ebben az esetben a vevő fogyasztási szándéka a meghatározó. Jelen esetben pedig a vendég eredeti szándéka az éttermi szolgáltatás igénybevétele volt, így a részéről igénybe vett szolgáltatás nem minősül termékértékesítésnek.
JELLEMZŐ ALKOHOLMENTES HELYBEN KÉSZÍTETT ITALOK KÖRE
kávé, limonádé, tea, sűrítményből készített szörp, almafröccs, alkoholmentes koktél, turmix.
Fontos: Például az alkoholos ír kávé (amely alkohol hozzáadásával készül) esetében nem valósul meg a kedvezményes adómérték alkalmazásához szükséges azon feltétel, hogy az ital nem tartalmazhat alkoholt, így ez a helyben készített kávékülönlegesség csak 27%-os ÁFA-val számlázható. |
Muszáj inni is és enni is?
A kedvezményes adómérték alkalmazhatóságához nem szükséges, hogy egy adott szolgáltatás keretében étel és helyben készített, nem alkoholtartalmú ital fogyasztására is sor kerüljön.
Forrás:
https://nav.gov.hu/ado/adozasi_kerdes/2021_5__Adozasi_kerde20210602