Követeléskezelés
A követeléskezelés a kintlévőségek behajtását jelenti. A behajtás több lépcsőben történhet, illetve végezheti maga a követeléssel érintett vagy külső Követeléskezelő Szolgáltató.
Hogyan hajthatja be más a követelésemet?
Engedményezés útján lehetőség van arra, hogy harmadik fél hajtsa be az Engedményező kintlévőségét. Az engedményezés egy megállapodás, amelyben az adott követelést átadja jogosult egy új jogosult részére.
* Engedményező = akié eredetileg a kintlévőség
* Engedményes = aki átruházással átveszi a kintlévőséget Engedményezőtől
Hogyan lehet átadni a követelést?
Hatályos jogszabály nem rendelkezik arról, hogy milyen formában kell az engedményezést megtenni, tehát lehet írásban, de akár szóban vagy ráutaló magatartással is megtörténhet a követelés átruházása.
FONTOS: az adóst értesíteni kell az engedményezés tényéről, ezért ehhez a legtöbb esetben szükséges valamilyen írásos igazolás. Továbbá az átruházott követelésnek minden esetben beazonosíthatónak kell lennie. |
Kell-e az adós hozzájárulása a követelés átruházásához?
A követelés átruházásához az adós hozzájárulása nem szükséges, azonban értesítési kötelezettség minden esetben keletkezik.
Az értesítésnek tartalmaznia kell:
* engedményező megjelölését
* engedményes megjelölését
* követelés pontos beazonosítását
* követelés határidejét
Engedményezés esetében kinek teljesít az adós?
Az adós értesítésekor a teljesítési utasításnak tartalmaznia kell egyértelműen azt, hogy az adósnak hogyan és kinek kell teljesítenie a vele szemben megfogalmazott követelést.
TIPP Ahhoz, hogy az Engedményezés és a Teljesítési utasítás megfelelően legyen dokumentálva, minden adatot tartalmazzon, érdemes szakemberhez vagy Követeléskezelési Szolgáltatóhoz fordulni. |
A követeléskezelési folyamat több lépésből áll, amelyek segítenek a vállalkozásoknak hatékonyan kezelni és rendezni a kintlévőségeket.
JÓ TUDNI A billzone.eu rendszerben indított követeléskezelés funkciót a payee. külső Követeléskezelő Szolgáltató nyújtja. |